Hüppeliigese pahkluu pärast pinget

Hüppeliigese liiges on äärmiselt stabiilne liigend. See toimib liigendühendusena ja peab olema võimeline kandma 1,5 kuni 8 korda kehakaalu, vastavalt eOrthopodile. Hüppeliiges moodustatakse kahe jalajoone, sääreluu ja kiudude otsad, mis moodustavad jalalaba talu luude. Ühendus hoitakse koos mitmete sidemetega, mis ühendavad teise luu. Nende sidemete kahjustamise ajal on võimalik hüppasid pahkluu pinget.

Tekkimine

Hüppeliigesepiirkond on keerukas struktuur ja pahkluu tihedus on kõige sagedasem liigeshaav. HealthCentral.com sõnul on inimestel aastas kannatanud 1 miljoni hüppeliigesevigastusi, 85% on hüppeliigese pahkluu. Hüppeliigesehäired tekivad siis, kui liitekohad on venitatud ja võib-olla rebenenud, tavaliselt tingitud pahkluu “keerdumistest” või “häälestamisest”. Põlveliigesevedelikud ilmnevad tõenäoliselt spordimängude ajal, mis toimivad külg-küljelt, näiteks tennisist või korvpallist, kuid mis võivad ilmneda mis tahes ajal kehakaalu, sh kõndimise ajal.

Tüübid ja põhjused

MayoClinic.comi andmetel tekitab hüppeliigese pahkluu sideme ületamine või rebimine, kui liiges on stressi all. Kui pahkluu rullub välja ja jalg pööratakse allapoole, tekib pöörded pinget. Cigna väidab, et see on kõige sagedasem hüppeliigese pahkluu tüüp ja see põhjustab pahkluu väljal olevaid sidemeid venitamiseks ja pisaraviseks. Väljalangemine tekib siis, kui pahkluu pöörleb sissepoole, kui jalg pöördub väljapoole, kahjustades hüppeliigese sidemeid. Kui hüppeliigese pahkluu ajal lõhestatakse sidet, võib kuuldavale ilmuda müra.

Sümptomid

Raske pahkluu väsimuse sümptomiteks on valu, verevalumid ja tursed, mis tavaliselt esinevad kohe pärast pingetrakti katmist. Võib olla suutmatus liigutada liigeset või kandma kaalu mõjutatud poolel. HealthCentral.com hoiatab, et kui vigastus tekib kohe pärast vigastamist, võib see olla märk, et sideme on purustatud või rebenenud. See hüppeline heli näitab tõsist pinget, mis võib hõlmata ka luumurdude ja nõuab tervishoiutöötaja poolt läbivaatamist.

Ravi

Rasked pinged, mis hõlmavad liigselt venitatud või rebenenud sidet, nõuavad arstiabi ja ravi. Röntgenkiirgus võib määrata murde olemasolu ja MRI saab määrata rebenenud sidemete asukoha ja raskusastme. Cigna väidab, et ketendus võib paraneda 4 kuni 6 nädala pärast, kui keha võib paraneda. Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, nagu ibuprofeen, võivad leevendada valu ja turset. Kui pingetõbi on tugev, võib krampe asetada kehakaalu piiramiseks. Võib vajada kirurgiat, et parandada rebenenud sidemeid.

Ärahoidmine

Pärast ravi võib määrata pahkluu tugevdamiseks mõeldud füsioteraapia. MedlinePlus soovitab enne sportimist või sportimist kaalust alla võtta, vältides kõrgetel kandadel ja platvormide jalanõude ja venitades. Kui pahkluu keerduv tendents on, et jalgu või pahkluu tasakaalustamiseks jalgu või jalalaba tasakaalustaks, võta pahkluude stabiliseerimiseks, võib see aidata vältida pahkluude tekkimist.