Kaaliumisisese üleannustamise sümptomid

Kaalium on tähtis mineraal ja elektrolüüt, mida on vaja paljude kehaliste funktsioonide jaoks. See aitab reguleerida kogu keha vedeliku tasakaalu, säilitada pH taset ja normaliseerida vererõhku. Kaalium reguleerib teie südamelööke, aidates närviimpulsse ja lihaste kontraktsioone käituda. Suurematele täiskasvanutele on kaaliumisisalduse tarbimine ligikaudu 4700 milligrammi päevas. Kuigi aeg-ajalt võib kaaliumisisaldus ületada kehas normaalseid piirväärtusi (3,5 … 5,0 mEq / L), põhjustades hüperkaleemiat.

Põhjused

Kõige sagedasem hüperkaleemia põhjus on neerupuudulikkus. Kuna neerud eraldavad kaaliumi kehast, võib kõik normaalse neerutalitluse häired põhjustada kaaliumi taseme tõusu. Teised haigused ja haigusseisundid nagu Addisoni tõbi, rabdomüolüüs, insuliinipuudulikkus, metaboolne atsidoos või ulatuslik koe- või punavereliblede kahjustus võivad põhjustada hüperkaleemiat. Kaaliumipreparaatide, kaaliumi säästvate diureetikumide või soolaasendajate liigne kasutamine võib põhjustada ka hüperkaleemiat. Paljud tavalised ravimid, nagu teatud rasestumisvastased tabletid, AKE inhibiitorid või mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, võivad kaaliumi sisaldust mõjutada. Hüperkaleemia põhjuse leidmine on oluline asjakohaste ravivõimaluste määramisel.

Sümptomid

Hüperkaleemia sümptomiteks on vererõhu langus, kõhukrambid, kõhulahtisus, oksendamine, ärrituvus ja väsimus. Kui lihased ja närvid hakkavad töötama, võib tekkida ebaregulaarne südametegevus. Mõned inimesed teatavad kipitustunne kätes, jalgades ja keeltes. Rasketel juhtudel võib hüperkaleemia kätes ja jalgades põhjustada hingamispuudulikkust või lõtvunud halvatus. Kui varem ei ravita, võib hüperkaleemia avaldada pikaajalist mõju vererõhule, südame rütmile, seedimisele ja neerufunktsioonile. Võtke otsekohe ühendust oma arstiga, kui arvate, et teil esineb hüperkaleemiat.

Ravi

Hüperkaleemia ravi peamised eesmärgid hõlmavad südame rütmi stabiliseerimist ja kaaliumi eliminatsiooni suurendamist verest. Sageli manustatakse kaltsiumglükonaati, naatriumvesinikkarbonaati, diureetikume, sorbitooli või insuliini. Need ravimid töötavad kas kaaliumi suunamiseks verest rakkudesse või suurendavad uriinist või väljaheidest väljavoolatud kaaliumisisaldust. Äärmuslikel juhtudel on hüperkaleemia leevendamiseks kasutatud dialüüsi. Kaaliumisisaldust seerumis jälgitakse hoolikalt kogu ravikuuri jooksul.

Ärahoidmine

Kui teie arst on tuvastanud hüperkaleemia põhjuse, võib ta välja kirjutada teatud teraapiad, et vältida selle kordumist. Hüperkaleemia raviks on sageli soovitatav kasutada madala kaaliumisisaldusega dieeti. Kaaliumisisaldusega toitu tuleb süüa väikestes kogustes või üldse vältida. Nende hulka kuuluvad tomatid, banaanid, kiivid, mango, apelsinid ja apelsinimahl, avokaadod, kartulid, rosinad, mustad ploomid, lehmapiima, kubemets, aprikoosid, kõrvitsad ja spinat. Registreeritud dieediarst võib teile spetsiaalselt välja töötada madala kaaliumisisalduse kava. Teie arst võib samuti vajadust kohandada või katkestada kõik ravimid, mis mõjutavad teie kaaliumi taset.