Kõhuvalu ja toidu seedimisega seotud raskused

Kõhuvalu ja toidu seedimise raskused võivad olla märk seedetrakti häirete või seisundite kohta. Need sümptomid on tõenäoliselt toidutalumatuse või toiduallergia tagajärjel. Need tingimused on sageli segased ja valesti diagnoositud. Mõlemal juhul kahjustab seedetrakt, mis põhjustab sarnaseid sümptomeid. Kui teil esineb kõhuvalu ja raskusi regulaarselt toiduainete seedimist, tehke edasiseks hindamiseks oma arstiga kohtumine.

Toidu sallimatus

Toidu talumatus on keha suutmatus toota ensüüme õigesti, et toitu efektiivselt seedida. Vastavalt American College of Gastroenterology andmetele on kõige sagedasemad toidulangemised laktoositalumatus, piimaga leitud suhkur ja gluteenitalumatus – nisust leitud valk. Kuna organism ei suuda toiduainete erinevaid aineid korralikult lõhkuda, püüab seedetrakt ennast toitu niipea kui võimalik lahti saada. See toob kaasa toiduainete talumatuse sümptomid, nagu näiteks kõhuvalu.

Toiduallergia

Toit allergia on levinud väikelastel. Mõned toiduallergiad on täiskasvanutel sagedasemad, näiteks kala või maapähkli allergia. MedlinePlus’i järgi on tüüpilised toidud, mis võivad põhjustada allergilist reaktsiooni, kalad, pähklid, nisu, soja, munad, piim ja maapähklid. Kui teil on toiduallergia, muutub teie immuunsüsteem reageerivaks selle konkreetse toidu teatud leitud valkudega. Immuunsüsteem ründab proteiine toidus ja põhjustab keha keemilist ahelreaktsiooni, mis toodab erinevaid kemikaale. Need kemikaalid põhjustavad toiduallergia sümptomeid.

Üldised sümptomid

Kõhuvalu ja toidu seedimisega seotud raskused kaasnevad mõlemas seisukorras tavaliste sümptomitega. See hõlmab oksendamist, puhitus, krambid, kõhulahtisust, kõhukinnisust, ebameeldivat lõhnatu väljaheitet ja lahtist väljaheidet. Kui te märkate vere väljaheites verd, võib see olla märksa tõsisemast seisundist ja seda tuleb arstiga arutada.

Kaalutlus

Kui ainsaks sümptomiks on kõhuvalu ja seedetrakti raskused, on tõenäoline, et teil on toidu talumatus. Kui tekib rohkem sümptomeid, mis ei ole seotud seedetraktiga, võib teil olla toiduallergia. Toiduallergia sümptomid, va seedetrakti kõrval, hõlmavad õhupuudust, vilisust, nõgestõbi, ninakinnisust, vesine nina, nahalööbeid, ekseemi, vesiseid silmi ja kurguärritust. Vastavalt MayoClinc.com-le võib teil tekkida suu, huulte või näo kipitus või turse.

Diagnoosimine

Teie arst võib soovitada rakendada väljajätmise dieedi, mis kõrvaldab kõige tavalisemad sallimatuse või toiduallergiaga seotud toiduained. Kui toitumine ei aita haigusseisundi diagnoosimisel, võib arst soovitada veretöid ja allergiaanalüüse.