Loomse proteiinis leiduv toit, kuid mitte taimsete proteiinide toidus

Mõned loomsed toidud, mis sisaldavad suures koguses valku, sisaldavad toitaineid, mida puuduvad taimsetest proteiintoitest. Kui te tarbite veganitoidut ja vältige loomset valgutoidut, kaaluge toitainete täiendamist, mida teie toit võib puududa. Inimese keha kasutab loomset valku erinevalt taimsetest proteiinidest. Ameerika dieettootlase sõnul on taimetoitlane ja veganne toitumine korrektselt planeeritud, sobilik kõigile inimestele ja võib anda kasu tervisele.

Valgu põhitõed

Üheksa aminohapet ei saa inimkeha valmistada, mistõttu peetakse neid olulisteks aminohapeteks. Täielikud valgud sisaldavad kõiki üheksa asendamatut aminohapet. Välja arvatud sojavalk, on loomsed valgud täielikud valgud, samal ajal kui taimsetest proteiinidest valmistatud toidud on mittetäielikud valkud. Kuid taimse päritoluga valkude erinevate kombinatsioonide kasutamine võib siiski anda kehale vajalike aminohapete. Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi andmetel on soovitatav toitainete sisaldus valgusisalduses täiskasvanutel 56 grammi meestele, 46 grammi naistele ja 71 grammi päevas rasedatele ja imetavatele naistele.

Olulised toitained

Vastavalt American Dietetic Associationile on olulised toitainetena loomsete valkude hulka piiratud inimeste hulka oomega-3 rasvhapped, raua, kaltsium, tsink ja vitamiin B12. Need toitained on puudulikud või piiratud taimsetest proteiinisöödetest. Toidu kolesterool, kuigi inimkeha ei saa seda teha, on toitaine puuduv taimne proteiintoit.

Allikad

Kuigi paljud taimsetest toidudest nagu teraviljad on rikastatud vitamiiniga B12, on parimad B12-vitamiini allikad pärit loomsete valkude toiduainetest nagu liha, kala, kana, pleekid, piim, munad ja muud piimatooted, vastavalt riiklikele tervishoiuinstitutsioonidele Toidulisandite büroo. Kuigi mõnedes taimsetes proteiinitoodetes nagu ubad, terad ja pähklid leitakse väikestes kogustes väikestes kogustes, on peamine tsingi allikas loomne proteiiniga toiduaineid nagu kodulinnud, punane liha, austrid, mereannid ja piim, vastavalt Toidulisandite büroole. Kere kõige paremini imenduv raua vorm leitakse kana maksa, punase liha, linnuliha, kala ja mereande. Kala on omega-3 rasvhapete suurepärane allikas.

Murettekitav

Vegani toitumise tarbimine võib kiiresti põhjustada alatoitumist, kaasa arvatud rauapuudulikkuse aneemia, kui see pole korralikult planeeritud. Kuna raua taimsed valguallikad ei imendu, tarbivad nad ka C-vitamiini, mis aitab suurendada raua imendumist teie kehas.

Soovitused

Sõltuvalt toidukaupade tüübist, mida tarbite, lisab toitainet tavaliselt tervishoiutöötaja. Kui järgite vegani dieeti, tarbige sojaainetest või taimsete valkude kombinatsioone, näiteks maapähklivõi nisust leiba või riisi ja ube.