Madala naatriumisisalduse ja madala neerufunktsiooniga seos

Naatrium on väga oluline elektrolüüt veres, see aitab säilitada piisavat veremahtu. Inimese kehas on rohkem naatriumi väljaspool rakke kui sees, sest rakumembraanid ei ole vabalt läbilaskvad. Madal vere naatriumisisaldus võib põhjustada neerufunktsiooni langust ja suuremad naatriumi kadud võivad põhjustada neerupuudulikkust. Neerufunktsioon sõltub piisavast veremahust ja rõhust.

Naatriumi kontsentratsioon veres muutub sõltuvalt keha mõjutavatest seisunditest. Kui naatriumvesi on väike, vabaneb aldosteroon – neerupealiste poolt toodetud steroidhormoon – toimet neerudesse, neerudes suurendab aldosteroon naatriumreabsorptsiooni, mille tagajärjel suureneb naatriumi sisaldus veres. Toidu naatriumi tarbimine aitab samuti normaliseerida naatriumi taset. Kui naatriumi sisaldus veres suureneb, suureneb ka veremahus ja rõhk, mille tulemusena filtreeritakse rohkem vere ja toodetakse rohkem uriini.

Neerud, nagu kõik organid organismis, vajavad hapniku pidevat toimimist. Hapnikku transporditakse verre kaudu, seetõttu tuleb hoida verevoolu, et tagada piisav hapnikuvarustus neerudele. Südame pumpamine põhjustab verevoolu, kuid ilma piisava veremahuta, kahjustatakse südame efektiivsust. Naatrium on kõige olulisem elektrolüüt, mis on seotud veremahu säilimisega, seetõttu on hapniku varustamise pakkumiseks neerudele vajalik piisav naatriumi sisaldus veres.

Kui teil on madal naatriumisisaldus, võib teil tekkida vaimse seisundi muutus, näiteks segasus, hallutsinatsioon ja teadvuse vähenemine. Kui naatriumvesi on väga väike, võib see põhjustada kooma või pikenenud teadvusetust. Teised sümptomid, mis võivad olla seotud madala vere naatriumisisaldusega, on väsimus, isutus, iiveldus, oksendamine, peavalud, lihaste nõrkus ja krambid.

Neerude funktsiooni hindamiseks võib teha vereanalüüsi, vere uurea lämmastiku taseme, BUN ja kreatiniini taseme kontrollimiseks. Kui neerufunktsiooni on vähendatud, suureneb BUN ja kreatiniin, samuti võib neerupuudulikkuse põhjuse kindlaksmääramisel olla kasulik BUN-i ja kreatiniini suhe. Uriini võib analüüsida ka koostise suhtes, uriin on kontsentreeritud, kui neerufunktsioon on vähenenud. Kuna naatriumi eritumise suurenemine neerude kaudu võib põhjustada madalat vere naatriumi, võib kasulik olla ka naatriumi kontsentratsiooni uurimine uriiniga.

Naatriumiregulatsioon

Madal neerufunktsioon

Madala naatriumisisaldusega seotud sümptomid

Neerufunktsiooni hindamine