Paxili ja wellbutriini kõrvaltoimed

Psühhiaatrid määravad depressiooni raviks nii Paxili kui ka paroksetiinvesinikkloriidi ja Wellbutriini või bupropiooni. Paxil on samuti heaks kiidetud obsessiiv-kompulsiivse häire, paanikahäire, generaliseerunud ärevushäire, sotsiaalse ärevushäire ja posttraumaatilise stressihäire raviks. Paxil ja Wellbutrin kuuluvad erinevatesse ravimiklassidesse ja seetõttu töötavad erinevalt ja neil on erinevad kõrvaltoimed. Mõlema ravimi võimalike riskide ja kõrvaltoimete mõistmine aitab kindlaks määrata sobivad ravivõimalused.

Funktsioon

Paxil on selektiivne serotoniini tagasihaarde inhibiitor või SSRI. Seda tüüpi antidepressant ravib depressiooni, suurendades serotoniini taset ajus. Tavaliselt, kui väikesed kogused serotoniini jäävad närvirakkude vahelisele vahele, leevendab tagasivõtu protsess seda väga efektiivselt. SSRI-d blokeerivad selle tagasihaardeprotsessi, nii et serotoniini saab ajju rohkem. Wellbutrin on norepinefriini ja dopamiini tagasihaarde inhibiitor ning on ainus Ameerika Ühendriikide Toidu-ja Ravimiameti heakskiidetud ravim oma klassis. See ei mõjuta serotoniini üldse ega hoia selle asemel pärssida norepinefriini ja dopamiini tagasihaaret, mistõttu suurendab nende kahe neurotransmitteri taset ajus.

Paxili sagedased kõrvaltoimed

Seedetrakti kaebused on Paxili võtvatel patsientidel kõige sagedamini teatatud kõrvaltoimed. RxList leiab, et enam kui neljandik patsientidest teatab iiveldusest ja märkimisväärne arv on teatanud teisi seedetrakti häireid. Paxil kujutab endast väga suurt seksuaalsete kõrvaltoimete riski, kusjuures kuni 28 protsenti patsientidest teatatakse vähemalt ühe sugupoole kõrvaltoime liigist. Need hõlmavad libiido, ejakulatsiooni häirete, orgasmilise häire ja impotentsuse vähenemist. Märkimisväärne hulk patsiente näitab ka peavalu ja unisust.

Wellbutrin’i kõrvaltoimed

Tavalised Wellbutrin’i kõrvaltoimed on segamine, pearinglus ja unetus. Nagu ka Paxili puhul, on märkimisväärne hulk patsiente teatanud erinevatest seedetraktikaebustest nagu iiveldus, kõhukinnisus ja vähenenud isutus. Peavalu ja liigne higistamine ilmnevad ka märkimisväärsel arvul patsientidel. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed Wellbutrin’i võtmisel on suukuivus ja värisemine.

Paxil’i harvaesinevad kõrvaltoimed

Igasugune kardiovaskulaarne sündmus on haruldane, kuid seda on täheldatud patsientidel, kes võtavad Paxili. Need võivad hõlmata palpitatsioone ja vasodilatatsiooni. RxList’i andmetel teatas umbes 2 protsenti patsientidest ravimihäiret. Teine suhteliselt harv kõrvaltoime on närvilisus või agitatsioon. Patsientidel on aeg-ajalt teatatud hägustatud nägemusest, hädavajalikust kahjustusest ja maitsetundlikkuse muutustest.

Wellbutrin’i harvaesinevad kõrvaltoimed

Seksuaalsed kõrvaltoimed on väga haruldased, kuid neid esineb ka Wellbutriini kasutavatel patsientidel. Samuti on teatatud muutustest urineerimise sageduses, nagu ka menstruaaltsükli kaebused. Kardiovaskulaarsed kõrvaltoimed esinevad harva, kuid võivad hõlmata ebaregulaarset südame löögisagedust ja vererõhu muutusi. Luusioonid, hallutsinatsioonid ja ebanormaalne mõtlemine on haruldased, kuid tõsised kõrvaltoimed. Patsiendid teatavad aeg-ajalt Wellbutrini võtmisel lihaskrambid või muud ebatavalised lihassüsteemi häired.