Progesteroon ja happe refluks

Progesteroon on naisorganismi oluline hormoon, mida toodavad munasarjad ja neerupealised – ja rasedad naised – platsenta. Sellel hormoonil on mitmeid olulisi ülesandeid, sealhulgas keha ettevalmistamine ja raseduse säilitamine. Lisaks koos teiste hormoonidega aitab see reguleerida igakuist menstruaaltsüklit ja võib mõjutada meeleolu ja seksuaalset soovi. Progesterooni kasutatakse sageli hormoonasendusravi ja viljatuse raviks. Kahjuks võib progesteroon põhjustada happe refluksi või seda halvendada.

Happe refluks või kõrvetised esinevad siis, kui mao sisu on tagasivoolanud tagasi söögitoru. See võib põhjustada põletust ja ebamugavustunnet rinna- või kurgu piirkonnas. See võib põhjustada ka neelamisraskusi, köhimist või iiveldust. Progesteroon on üks paljudest asjadest, mis võivad põhjustada või süvendada happe refluksi. Hormoon põhjustab madalama söögitoru sulgurlihase (LES), söögitoru lihase rõnga lõõgastumist, mis peatab mao sisu voolamise vales suunas. Kui see lihaste ring lõõgastub liiga palju, võib mao sisu tõusta söögitoru tagasi ja põhjustada happe refluksi. See on üks põhjus, miks rasedad naised saavad kõrvetised – nende progesterooni tase on tõusnud.

Mitmed elustiili modifikatsioonid võivad aidata vähendada happe refluksi sümptomeid, isegi kui progesteroon on olemas või on see kõrgem. Ülekaalulised inimesed – kelle BMI on 25 või enam – on suurenenud happe refluksi tekkimise oht. Kaalulangus võib aidata sümptomite sagedust vähendada või mõnel juhul isegi lahendada. Suitsetamisest loobumine ja ülakeha magamine, pisut kõrgendatud, aitab vähendada ka happe refluksi tõenäosust.

Dieedi muutmine võib aidata vähendada happe refluksi tekke tõenäosust. Inimestel võivad olla erinevad käivitajad, mis süvendavad kõrvetisümptomeid, kuid mõned tavalised süüdlased on kofeiin, šokolaad, alkohol, piparmünt, toores sibul ja küüslauk. Need toidud võivad nagu progesteroon kaasa aidata tagasijooksule, alandava söögitoru sulgurli lõõgastudes või võivad refluksid süvendada erinevate mehhanismide kaudu. Samuti soovitab Ameerika Gastroenteroloogia Kolledž piirata rasvaste toiduainete tarbimist, sest need võivad põhjustada ka sümptomeid.

Need, kellel esineb uut või halvenevat happe refluks, peaksid pöörduma oma meditsiinitöötajate poole. Kroonilise happe refluks võib põhjustada pikaajalist kahjustust, sealhulgas söögitoru ja söögitoru haavandite limaskesta erosiooni, kuid ravi võib leevendada mõnda neist riskidest. Progesteroonravi võib lisaks kõrvalmõjudele, mis see võib avalduda happe refluksile, kõrvaltoimeid, sealhulgas meeleolu mõju. Lõpuks, olenemata sellest, kas olete hormoonasendusravi või mitte, tuleb valu rinnus võtta tõsiselt. Seda ei tohiks automaatselt seostada kõrvetised, sest südame rinnavalu ja kõrvetised on sageli segased üksteise suhtes.

Progesteroon ja happe refluks

Elustiili muudatused

Toitumisharjumused

Hoiatused ja ettevaatusabinõud