Riis ja kartulid glükeemilises indeksis

Riis ja kartul on tärkliste hulk, ja mõlemad toidud võivad põhjustada teie veresuhkru märkimisväärset suurenemist. Glycemic Index Foundationi andmetel ei pea te seda dieeti hoidma, et säilitada stabiilne veresuhkru tase. Selle asemel ühendage need tärklise toidud nendega, kelle glükeemiline indeks on madal, et minimeerida nende negatiivseid mõjusid.

Glükeemiline indeks seab toitu, mis sisaldab süsivesikuid teie veresuhkru tasemele. Toidud, mis tõstab vere suhkrut kiiresti ja oluliselt kõrgemal skaalal 1-100 kui madala kuni mõõduka toimega toidud. Toidud, mille skoor on kõrgemad kui 55, peetakse kõrge glükeemilise indeksiga, vähem kui 55 peetakse väikese glükeemilise indeksiga vastavalt glükeemilise indeksi fondile. Riisi tüüp ja toiduvalmistamismeetod võivad põhjustada mõningaid indeksiväärtusi. Keedetud valge riisi väärtus on vahemikus 70 kuni kõrge 80s. Keedetud pruuni riisi väärtus on alates kõrge 60-st kuni kõrge 80-ni. Küpsetatud kartul on väärtus vahemikus 78 kuni 111, samas kui keedetud kartul väärtus on 89.

Riisi ja kartulite tärklised on keerulised süsivesikud, mis teie keha lagundub glükoosiks – suhkru vorm, mis on lihaste ja elutähtsate elundite peamine kütuseallikas. Teie keha purustab riisi ja kartulitärklise väga kiiresti, mille tagajärjel suureneb teie vereringes glükoosisisaldus. Mida kauem saate tärklise toitu, nagu kartulit ja riisi valmistada, seda rohkem tärklist geeliseeritakse, mis suurendab selle glükeemilist indeksit UMassi mälestusameti meditsiinikeskuse järgi. Tärklise liik toidus võib mõjutada ka selle glükeemilise indeksi väärtust. Basmati riis on kõrge amüloosiga, mis mõjutab veresuhkru taset vähem kui amülopektiin, mis on riisis leiduv teine ​​tärklis. Basmati riisi väärtus on vaid 57, mistõttu see on mõõduka glükeemilise indeksi toit.

Glükeemiline koormus seob toidule glükeemilise indeksi väärtuse toiduaine glükeemilise potentsiaali kindlaksmääramisel selles toiduaines süsivesikute koguses. 150 g või 1,5 tassi keedetud valge riisi serveerimisel on glükeemiline indeks väärtusega 83, 36 g süsivesikuid portsjoni kohta ja 30 glükeemikogus. 150-grammise keedetud punase kartulipartii serveerimine sisaldab glükeemilist indeksi väärtust 89-st, 21 g süsivesikut portsjoni kohta ja glükeemiline koormus 19. Kuna riis ja kartul on kõrge süsivesikutega, millel on märkimisväärne mõju veresuhkru tasemele, on neil kõrge glükeemiline koormus ja kõrge glükeemiline indeks. Võrdluseks on 120-g õuna glükeemiline indeks, mille väärtuseks on 34, 16 g süsivesikuid portsjoni kohta ja glükeemiline koormus 5-le. Õunal on selle mahuga võrreldes vähe süsivesikuid ja nende süsivesikute sisaldus vere glükoositasemes on madal . Selle tulemuseks on madal glükeemiline koormus.

Kui kasutate söögikordade süsivesikute sisalduse täpsustamiseks toiduainete glükeemilise indeksi väärtust, siis kasutage mõõdukaid riisi või kartulite portsegu koos madala glükeemilise indeksi väärtustega toitude puhul. Madala glükeemilise indeksi toidu glükeemiline toime võib tasakaalustada toitu, mille indeks on suurem. Toidud, mis sisaldavad peamiselt valku ja rasva, nagu näiteks liha, kodulinnud ja munad, ei oma märkimisväärset mõju veresuhkru tasemele. Köögiviljad, nagu spargelkapsas või salat, on nii vähesel määral seeduvad süsivesikud, et nende glükeemilist indeksit pole võimalik hinnata. Toiduained, mille lahustuv kiud on kõrge, on viskoosne kiudaine, mis viivitab teie keha süsivesikute muundumist glükoosiks, on samuti glükeemilise indeksi madal. Lahustuva kiudainete hulka kuuluvad kaunviljad ja kaer. Glycemic Index Foundation soovitab süüa vähemalt üht madala glükeemilise indeksi toitu söögikorda, et säilitada stabiilne veresuhkru tase.

Glükeemilise indeksi väärtused

Süsivesikute sisaldus

Glükeemiline koormus

Toitlustamine