Safloor ja päevalilleõli

Päevalilleõli ja sellega seotud saflooriõli kasutatakse maailma toiduainetes küpsetusõlidena. Nad on nii polüküllastumata õlid kui ka tervislikumad kui maisi või sojaõli. Safloori ja päevalilli kasvatamine on laialt levinud kogu Ameerika Ühendriikides.

Mõlemad safloori- ja päevalilleõli on kasulikud, kui nad on küllastumata. See tähendab, et mõlemal molekulil on molekulil rohkem kui üks kaksiksidemega süsinik. Selline rasv jääb toatemperatuuril vedelaks ja jahutatuna. Polüküllastumata rasvad on ka tervisele kasulik. Kuna nad on rikas vajalike rasvhapetega nagu omega-3 ja omega-6, võivad nad aidata vähendada kolesterooli taset ja vähendada südamehaiguste ja insuldi ohtu.

Päevalilleseade ei ole tegelikult üks lill, vaid sadude väikeste lilledest. Õli eemaldatakse seemnest aurude ekstraheerimisega. Toiduõli puhul on päevalilleõli õrna maitsega ning sobib praadimiseks ja küpsetamiseks. Päevalilleõli sisaldus E-vitamiinis on suurem kui ükskõik milline muu taimeõli, sh saflooriõli.

Päevalilleõli on saadaval kolmes sordis. Linoleumpäevalilleõli on originaalne päevalilleõli, sellel on madal küllastunud rasvhape ja rikkalikult E-vitamiin. See sort on 65 protsenti küllastumata ja rikkalikult asendamatu omega-6 rasvhape. Kõrge Olei sisaldav päevalilleõli, mis on rikkalik monoküllastumata happes. Seda kasutatakse küpsetamisel, pihustiõli ja piimavahustajatena. Selline õli võib vähendada kolesterooli ja triglütseriidide taset. NuSuni päevalilleõli on uus sort, mille on loonud National Sunflower Association, et vastata toiduainetööstuse kasvavatele vajadustele. Sellel sordil on küllastunud rasvkoe tase madalam kui linoolse päevalilli ja kõrgema oleiiniga, mis muudab selle veidi tervislikumaks.

Aroomi eemaldamiseks kasutatakse seemneõli seemneid. Saflora õli on ainult kaks sorti. Üks on linoolse sort, mis on rikas polüküllastumata rasvhapetega. Teine on mono-küllastumata rasvhapete rikas oleiiniline sort. Mõlemad sordid on väga väikesed küllastunud rasvad. Kuigi see ei lase päevalilleõli üsna hästi, on safloor madalam küllastunud rasvas ja monoküllastumata rasvast suurem kui oliiviõli.

Polüküllastumata õlid

Päevalill

Päevalilleõli sordid

Saffover õli sordid