Spirulina & Bodybuilding

Spirulina – söödavate vetikate vorm, mida müüakse tervisliku toiduna ja toidulisandina – on kulturistitele eriti huvipakkuv. Spiruliinit kasutavad kulturistid usuvad, et see võib parandada immuunsüsteemi, parandada sportlikku jõudlust, edendada taastumist intensiivsetest treeningutest ja kontrollkaalu. Ehkki esialgsed uuringud on paljutõotavad, on spirulina efektiivsuse kohta kliinilised tõendid piiratud ja vaja on rohkem uuringuid. Konsulteerige arstiga enne spirulina lisamist oma dieedile.

Spirulina, teaduslikult tuntud kui Arthrospira platensis, on mitmesugused sinised vetikad, mis kasvavad soolase leeliselises vees subtroopilises ja troopilises piirkonnas. Aafrika ja Aasia põlisrahvastele kasvatatakse spirulina kommertskasutatavana Californias ja Mehhikos, sageli antakse veekogudesse, kus seda kasvatatakse, tumeroheline värvus. Kaubanduslikult saadaval pillide, pulbrite ja helvestena on spurulina kasutatud sajandite jooksul paljude erinevate kultuuride toiduna. Drugs.com märgib, et Hispaania uurijad kirjutasid asteekindlastest, kes kogusid sinist muda, mis tõenäoliselt sisaldas spurulina, see on ka koristatud Sahara kõrbes, kus seda tuntakse dihe.

Spirulina ei ole mitte ainult toiduline, vaid väga toitev. See sisaldab 65 protsenti valku, mis on oluline kulturistidele, kes soovivad süüa kõrge proteiinisisaldusega toitu lihaste ülesehitamiseks. Spiruliinil on ka B-kompleksi vitamiine, E-vitamiini, beetakaroteeni ja zeaksantiini kõrgeid tasemeid. Samuti sisaldab see kasulikku rasvhapete gamma linoleenhapet, mis on rikkalikult biosaadav rauas. Teised koostisained on mineraalid kaltsium, kaalium ja magneesium, samuti mikroelemendid mangaan, seleen ja tsink.

Spirulina võib teil olla võime immuunsüsteemi parandada. Drugs.com aruandes inimese uuringus, milles leiti spiraaliini võtmist, suurendab loomulikke tapjarakke ja interferooni. Drush.com viidatud muud uuringud näitasid, et spurulina omab viirusevastaseid omadusi in vitro, inhibeerides viiruseid nagu herpes simplex ja HIV-1. Spiruliin omab detoksifitseerivat toimet, mis aitab suurendada arseeni eritumist uriiniga inimestel, kellel on krooniline kokkupuude, ning leiti, et see suurendab hemoglobiinisisaldust Lääne-Aafrikas alatoitunud laste puhul. Võibolla kõige olulisem kulturistidele, 2006. aasta väljaandes “Euroopa ajakiri rakendusliku füsioloogia kohta” avaldatud uuringus registreeriti vabatahtlikud, kes said kolme nädala pärast spirulina võtmist füüsiliselt nõudlikule jooksul kasutamiseks. Uurijad leidsid, et spiraulina vältis skeletilihaste kahjustusi, võimaldades subjektidel kogu väljalangemise ajal ammendumisaega edasi lükata, nii et enne viletsust saades töötas see pikemaks ja raskemaks.

Spirulina standarddoos on neli kuni kuus 500 mg tabletti päevas. Vetikad peetakse tavapäraseks inimtoiduks mittetoksiliseks ning väga vähesed kõrvaltoimed on teatatud. Siiski väidab Marylandi Ülikooli meditsiinikeskus, et spurulina võib saastuda mürgiste ainetega, mida nimetatakse mikrotsüstiinideks. Samuti võib see absorbeerida raskmetalle, kui need on olemas, vees, milles seda kasvatatakse. Kindlustamaks, et ostad ohutu spurulina, ostate selle hea mainega toidupoest. Kui teil on autoimmuunhaigus – või metaboolne seisund, mis on tuntud kui fenüülketonuia – ärge võtke spiulinaat. Spirulina kasutamist pidage nõu oma arstiga. Ärge võtke seda, kui olete rase või toidate last rinnaga.

Omadused

Koostisosad

Efektid

Annustamine ja ettevaatusabinõud