Suhkru seedimisega seotud probleemide tunnused ja sümptomid

Suhkrud on kõige lihtsam süsivesikute vormis puuviljad, piimatooted, kommid ja lauasuhkur. On mitmeid erinevaid suhkruid, sealhulgas fruktoosi, laktoosi, sahharoosi ja galaktoosi. Teie keha kasutab spetsialiseerunud ensüüme, et seedida suhkruid ja toota energiat. Teatud inimesed võivad sündida ilma ensüümideta, mis on vajalikud teatud tüüpi suhkru seedimiseks, mis põhjustab selle konkreetse suhkru tüüpi talumatust. Suhkru talumatus võib põhjustada erinevaid sümptomeid, sõltuvalt konkreetsest suhkruliigist.

Võibolla on kõige tuntum suhkru talumatuse tüüp laktoositalumatus. Laktoos on disahhariidide suhkurmolekul, mis koosneb glükoosist ja galaktoost, mis on leitud piimast ja teistest piimatoodetest. Laktoositalumatust põhjustab ensüümi laktaasi defitsiit, mis laktoosi lagundab galaktoosi ja glükoosi. Laktoosi puudus tekib sageli pärast 2. eluaastat, kui paljud inimesed hakkavad tootma vähem laktaasi. Laktoositalumatuse sümptomid arenevad sageli 30 minutit kuni kaks tundi pärast piimatoodete söömist. Tavalised sümptomid on liigne gaas ja kõhupuhitus, kõhuvalu ja puhitus, kõhulahtisus ja iiveldus.

Fruktoos on monosahhariid, lihtsaim suhkru tüüp. Seedeelundite ajal puruneb fruktoos fruktoosi alla väiksemateks orgaanilisteks molekulideks, kasutades ensüümi aldolaasi B. Fruktoosi talumatus on pärilik seisund, mis tähendab, et inimesed on sündinud ilma ensüümi aldolaasita B. Fruktoosi talumatuse sümptomid arenevad sageli niipea, kui imik hakkab sööma valemit ja Toit. Sagedased oksendamine ja raskused on sageli varajased sümptomid. Võib põhjustada ka ärrituvust ja liigset unisust. Mõnel juhul võivad fruktoositalumatuses olevad imikud krampida ja võivad tekkida ikterus, naha ja silmade kollaseks muutumine.

Galaktoos on veel üks lihtne monosahhariid, mis on struktuurilt sarnane glükoosiga. Galaktoosi talumatus on tavaliselt ka pärilik ja areneb imikutel varakult, eriti pärast piimatoodete sissevõtmist. Sümptomid on väga sarnased fruktoositalumatusega, sealhulgas oksendamine, kehv toitumine ja kehakaalu langus. Võib tekkida ka ärrituvus, letargia või liigne unisus. Galaktoositalumatusega väikelastel võivad esineda krambid ja ikterus.

Lihtsate monosahhariidide fruktoosi ja glükoosi kombineerimine annab sahharoosina tuntud disahhariidi. Puht laua suhkur või roosuhkur koosneb sahharoosist. Keha lagundab sahharoosi seedimiseks, kasutades ensüümi invertaasi, mida mõnikord nimetatakse sukraasiks. Sahharoositalumatus võib põhjustada sümptomeid, mis on sarnased laktoositalumatusega, sealhulgas liigne gaas, kõhupuhitus ja kõhuvalu ning puhitus. Sahharoositalumatus võib põhjustada ka raskemaid sümptomeid, nagu närvilisus, ärevus, südamepekslemine ja südame rütmihäired.

Laktoositalumatus

Fruktoosisisaldus

Galaktoosi intolerantsus

Sahharoositalumatus