Suurenenud maksaensüümid ja madal valgevereliblede arv

Tõstetud maksaensüümid ja madal valgeverelised rakud on kaks erinevat seisundit, millel on mitu kerget kuni rasket põhjustavat ja näidustust. Mõlemad haigusseisundid võivad ilmneda sama haiguse või selle raviga. Teie arst tegeleb tavaliselt iga probleemiga eraldi, kui püütakse kindlaks teha selle aluseks olev tegur.

Tõusnud maksaensüümid

Maks osaleb mitmetes ainevahetus-, seedimis- ja detoksifitseerimisprotsessides. See toodab ja sekreteerib mitmesuguseid ensüüme, millel on kogu keha funktsioonid. Maksafunktsiooni testid mõõdavad veres maksaensüümide ja valkude hulka. MayoClinic.com andmetel võib suurenenud ensüümide sisaldus näidata põletikku või infektsiooni kahjustust maksas. Suurenenud maksaensüümide sagedased põhjused on muuhulgas retseptiravimid nagu atsetaminofeen ja kolesteroolisisaldust vähendavad statiinid, ülekaalulisus, A-, B- ja C-hepatiid, alkoholi tarbimine, südamehaigused ja mittealkohoolsed rasvmaksa haigused. Kuid MayoClinic.com märgib ka, et maksaensüümide tõus ei kujuta endast enamasti tõsist tüsistust.

Madal valgete vereliblede arv

Valged verelibled osalevad immuunsuses, kaitstes organismi infektsiooni, haiguse ja võõrkehade eest. MedlinePlus, riiklike tervishoiuasutuste võrgus olev veebisait, näitab, et krooniliselt madal valgeverelised rakud võivad näidata teie luuüdi, valgete ja punaste vereliblede tekitamiseks tõsiseid tüsistusi. Nende hulka kuuluvad viirusnakkused, autoimmuunhaigused ja vähkkasvajad nagu leukeemia ja lümfoom.

Maksahaigus

MedlinePlus teatab, et teatud haigused, mis põhjustavad maksarakkude kahjustusi, võivad põhjustada madalaid valgeid vereliblesid. Nende hulka kuuluvad hepatiit ja rasvunud maksahaigus. Marylandi ülikooli meditsiinikeskuse andmetel soodustab tsirroos madalate valgete vereliblede arvu. Lisaks põhjustab maksahaigus maksaensüümide aktiivsust.

Keemiaravi

Kemoterapea aitab kontrollida vähirakkude kasvu, kuid see võib kahjustada ka tervislikke rakke. Chemocare.com teatab, et maksaensüümide ja madalate valgevereliblede esilekutsumine on kemoteraapia sagedased kõrvaltoimed. Nende kõrvaltoimete raskusaste sõltub keemiaravi tüübist, annusest ja sagedusest. MedlinePlus teatab, et kemoteraapia kõrvaltoimed vähenevad tavaliselt ja kaduvad pärast ravi lõppu.

Teatud ravimid põhjustavad kõrvaltoimetena nii madalaid valgeid vererakke kui maksaensüümide aktiivsust. Nendeks on metotreksaat, mida kasutatakse psoriaasi raviks, asakool, mida kasutatakse haavandilise koliidi raviks ja kardiovaskulaarhaiguste ravimiseks kasutatav klopidogreel, mida tavaliselt nimetatakse Plavixiks. Kui ükskõik milline kõrvaltoime muutub tõsiseks, kohandab teie arst vajalikke ravimeid.

Ravimite tüsistused