Tärklise puuviljad ja köögiviljad

Tärklis, üks kolmest süsivesikute tüübist, on valmistatud ühest suhkru molekulidest. Kuigi põhiliselt leitakse teradena, pakuvad mõned muud toidud – ka kaunviljad ja muud tärkliset köögiviljad – tärklist toidus. USDA’s “Chooseapp” veebisaidil soovitatakse, et täiskasvanud tarbiksid igal nädalal 4-6 tartšukõhtute tassi.

Tärklisandid

Enamik puuvilju sisaldab vähe tärklist. Kuid banaanid ja nende sugulased, plantainid sisaldavad rohkem tärklist, eriti kui nad pole veel küpsed. Kuna need viljad küpsevad, suureneb suhkrusisaldus. Tassi praetud, rohelisel viljaliha viiludel on 43 grammi tärklist, sama kogus kollakat praetud kartulit 22,4 grammi ja tassi purustatud banaanis on 12 grammi tärklist.

Kuivatatud oad ja muud kaunviljad

Kaunvilju võib pidada kas köögiviljadeks või valguallikaks, kuid mõlemal juhul on nad tärklises suured. Tassi kuumtöödeldud mereväe oad pakuvad 28 grammi tärklisi, tass keedetud piimapähkleid annab 25,9 grammi ja tassi konserveeritud aeduba on 22,8 grammi.

Root Vegetables

Juurköögiviljad võivad olla märkimisväärsed tärkliseallikad. Tärklisekartulite hulka kuuluvad kartul, bataat, maniokk, taro, jamss ja arroot. Suure küpsetatud kartul võib sisaldada 45,3 grammi ja 53,8 grammi tärklist, ja tassi kartuliputru sisaldab 17,1 grammi tärklist. Tassi toorikassaaval on hämmastav 71,2 grammi tärklist, tass küpsetatud tarojuust on 38,4 grammi ja tassi toorest sarapuust 14,5 grammi.

Muud tärklisesed köögiviljad

Maisi, lima-oad, herned, talvel squash ja vesi kastanid peetakse ka tärklise köögiviljadeks. Tass mikrolainetega, külmutatud kollane mais annab 25,7 grammi tärklist ja tassi konserveeritud herned pakuvad 7 grammi. Tassi kuubikuga küpsetatud butternut squash sisaldab 10,9 grammi tärklist, tass konserveeritud kastanipuu sisaldab 10,2 grammi ja tass keedetud lima-oad sisaldab 28,4 grammi.