Töödeldud toidu toiteväärtus

Supermarketid müüvad sadu töödeldud toitu. Need esemed on pikema kõlblikkusajaga ja nõuavad vähem ettevalmistust kui palju uusi valikuid, mistõttu need on hõivatud tarbijate jaoks atraktiivsed võimalused. Kuigi töödeldud toiduaineid saab kasutada kiirete ja kergete söögikordade valmistamiseks, on need tavaliselt vähem toiteväärsed kui värsked või omatehtud toidud.

Ajalugu

Kaasaegne toiduainete töötlemine algas 19. sajandil, mil leiutajad arendasid vaakumpelleerimise, konserveerimise ja pastöriseerimise meetodeid, teatab Aeroponic Garden Seed. Sõjalised kampaaniad kasutasid algselt töödeldud toitu, sest need olid kaasaskantavad ja kiiremini kui värsked söögid. Tänapäeval töötlevad toidukäitlejad toiduaineid külmutamise, konserveerimise, vaakumpakendamise, suitsetamise, säilitusainete lisamise ja kiiritamise teel. Toidutöötlemine pikendab kõlblikkusaega, suurendab laevanduse hõlpsust ja pakub tarbijatele kiireid ja mugavaid toite.

Tüübid

Enamik toiduaineid läbib teatavat liiki tootmisjärgset töötlemist. Kõige tugevalt töödeldud toidud sisaldavad palju õlisid, magusaineid, tärklisi, rasvu ja soola, et pikendada säilivusaega ja parandada maitset. Chipsid, kreekerid, kommid, kiirtoit ja konserveeritud tooted kipuvad olema tugevalt töödeldud. Pakendatud söögikorrad sisaldavad suures koguses keemilisi lisaaineid ja säilitusaineid. Eelpakendatud küpsetatud tooted, sealhulgas koogid, küpsised ja koogikesed sisaldavad tihti paljusid magusaineid ja säilitusaineid nende tekstuuri parandamiseks.

Toitumine

Töödeldud toit on tavaliselt vähem terved kui nende värskemad kolleegid. Need sisaldavad kõrgeid naatriumi-, küllastunud rasva, trans-rasva ja kõrge fruktoosisisaldusega siirupit. Need lisaained suurendavad maitset, kuid ei suurenda toidu toiteväärtust, mistõttu on töödeldud toidud sisaldavad “tühjalt kaloreid”. Üldiselt sisaldavad töödeldud toidud rohkem kaloreid kui töötlemata toidud. Nende toitude söömine soodustab kehakaalu tõusu ja võib põhjustada tervisekahjustusi; mõned töödeldud toidud on rikastatud kasulike vitamiinide ja mineraalidega. Teraviljad, granola baarid, piimatooted ja teatud joogid sisaldavad sageli lisatud toitaineid. Kui rikastatud toiduga söömine aitab teie organismil saada vajalikke toitaineid, ei pruugi rikastamine toita tervislikku toitu. Suure kalorsusega rasvhapped võivad sisaldada kasulikke vitamiine ja mineraalaineid. Vastavalt Atlandi ookeani andmetele on värskete puuviljade ja köögiviljade tarbitavate vitamiinide ja mineraalide tarbimine tervislikum kui rikastatud toitude söömine.

Hoiatus

Töödeldud toidul võib toit võib olla teie tervisele kahjulik. Need toidud on kõrge naatriumisisaldusega, mis soodustab kõrget vererõhku ja suurendab insuldi riski. MayoClinic.com soovitab tarbida kuni 1500 mg naatriumi ööpäevas. Töödeldud toidus leiduvad küllastunud ja transrasvhapped suurendavad kolesterooli taset ja suurendavad kardiovaskulaarset riski. Hoia nende rasvade tarbimist miinimumini. Suure hulga kõrge kalorsusega töödeldud toiduainete söömine toob kaasa ülekaalulisuse või rasvumise, mis suurendab krooniliste haiguste riski ja vähendab pikaealisust.

Kaalutlused

Tervislik toitumine võib sisaldada väikseid portsjonit töödeldud toitu. Tasakaalustage oma dieeti keeruliste süsivesikute, tailiha valgu ja tervislike rasvadega. Sööge töödeldud toidud kui aeg-ajalt suupisteid või ravimeid, mitte toidukorra keskpunkti. Järk-järgult kõrvaldades oma toidust kõik töödeldud toidud, võib see põhjustada seedimist ja ebatervislike söömisharjumuste taastumist. Selle asemel suurendage aeglaselt värskete toiduainete tarbimist ja vähendage töödeldud toidu tarbimist. Rääkige oma arstilt või toitumisspetsialistilt, et seada tervisliku toitumise eesmärgid ja kujundada söögikordade kava.